• Informace pro občany o koronaviru

Informace pro občany ke koronaviru. Aktualizováno 6.4.2020. V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru přinášíme základní informace o tomto onemocnění. Není nutné se onemocnění obávat. Je třeba se chovat zodpovědně a chránit sebe i své okolí. Prosím, dodržujte všechna nastavená nařízení. Situace také vyžaduje, abychom byli pozornější vůči okolí, zvláště vůči starším a osamělým lidem. Pokud si všimnete nějakých problémů, se kterými by třeba případně potřebovali pomoci tak nám dejte vědět. Budeme-li se všichni chovat zodpovědně, ať už vůči svým sousedům, spolupracovníkům, kamarádům, ale především rodině, společně tuto situaci určitě zvládneme. Koronaviry patří do velké skupiny virů, které vyvolávají onemocnění u lidí, od běžného nachlazení až po těžší průběh onemocnění. COVID-19 je infekční onemocnění způsobené novým koronavirem (SARS-CoV-2). Lidé se mohou nakazit COVID-19 vdechováním infekčních kapének, obsahujících virus od infikovaných lidí, kteří kašlou nebo kýchají. Přenos je možný také kontaktem s kontaminovanými povrchy a následným dotekem nosu, úst nebo očí. Mezi hlavní příznaky patří: zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest svalů a únava. Snižte své riziko nákazy: necestujte do zasažených oblastí, při kýchání nebo kašlání si zakrývejte ústa kapesníkem nebo paží (nikdy nekýchejte nebo nekašlejte do dlaní a kapesník okamžitě vyhoďte a umyjte si ruce), také se nedotýkejte nemytýma rukama obličeje (zejména očí, nosu a úst), často a důkladně si myjte ruce pomocí desinfekčních přípravků na alkoholové bázi nebo mýdlem a vodou, vyhýbejte se zjevně nemocným (kdo má horečku nebo kašel) a místům s vyšším počtem lidí. Vláda ČR zakazuje s účinností od 19.března 2020 od 00:00 hod. všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének. S účinností ode dne 24.března 2020 od 6:00 hod. se nařizuje osobám omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště, omezit kontakty s jinými osobami, pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu 2 osob a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry. INFORMACE IDS JMK – Aktuálně (od 23.3.2020) na všech regionálních linkách veřejné dopravy včetně vlaků a brněnské městské dopravy platí letní prázdninové jízdní řády. Podle zvláštních jízdních řádů jezdí také vlaky dálkové dopravy. Sledujte proto aktuální informace na webu www.idsjmk.cz formát odkaz externí web. Více aktuálních informací ke koronaviru najdete na: stránkách Vlády ČR www.vlada.cz formát odkaz externí web, stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR mzcr.cz formát odkaz externí web, oficiálním informačním portálu MZČR o COVID-19 koronavirus.mzcr.cz formát odkaz externí web, stránkách Státního zdravotního ústavu szu.cz formát odkaz externí web, stránkách Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje www.khsbrno.cz formát odkaz externí web, portálu krizového řízení HZS Jihomoravského kraje krizport.firebrno.cz formát odkaz externí web, stránkách JMK o Koronaviru COVID-19https://koronavirus.jmk.cz formát odkaz externí web. V případě, že potřebujete poradit volejte linku 1212 nebo infolinky Státního zdravotního ústavu 724 810 106, 725 191 367, linky 112 a 155 prosíme využívat výhradně v případě ohrožení života.
Informace pro občany MZČR
Jak se chránit před onemocněním COVID-19
Informace Správné mytí rukou

Obrázek  Jak snížit riziko nakažení koronavirem